Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

 • Platnosci

  Platnosci
Zawiasy meblowe
Zawiasy meblowe - różne rodzaje, duży wybór, niskie ceny.

Zawiasy meblowe

Zawiasy meblowe, z racji swego przeznaczenia, to bardzo rozbudowany dział w akcesoriach meblowych. W zależności od ich umiejscowienia w meblu przystosowane są do pracy pod różnym kątem.

 

Zawiasy możemy podzielić na podstawowe rodzaje:

Aktywne filtry

Zawiasy Meblowe. Powszechne rozwiązania w stolarstwie

 

Zawiasy meblowe należą do najważniejszej grupy produktów, wśród całej gamy akcesoriów meblowych wykorzystywanych przy produkcji mebli. Codziennie, dzięki nim, możemy wygodnie korzystać ze swoich mebli. Spotykamy je w zasadzie w każdego rodzaju meblach, od mebli kuchennych, pokojowych, biurowych po łazienkowe, a także w różnego rodzaju szafach i garderobach. Wykorzystywane są głównie do mocowania drzwi, jednak spotkasz je także w uchylnych klapach, ruchomych blatach i innych rozbudowanych konstrukcjach meblowych.

 

Zawiasy Meblowe - rodzaje

Zawiasy meblowe to bardzo rozbudowana grupa artykułów stosowanych przy produkcji mebli, jednak można znaleźć kilka istotnych cech, według których można je podzielić:

 

Zawiasy meblowe puszkowe.

To najpopularniejsze zawiasy stosowane obecnie w meblach pokojowych, kuchennych, biurowych. Zawiasy te posiadają tzw. „puszkę” którą osadza się w drzwiczki, w uprzednio wyfrezowany otwór o średnicy 35 lub 26 mm. Druga część, ramię zawiasu, montowana jest do korpusu mebla na prowadniku.

Zawiasy puszkowe produkowane są w wielu wariantach zależnych od sposobu montowania drzwi.

I tu możemy wydzielić następujące rodzaje zawiasów puszkowych:

Zawiasy meblowe puszkowe - dodatkowe funkcje

Rynek akcesoriów meblowych jest mocno rozbudowany i oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań do produkcji mebli. Producenci zawiasów wychodząc naprzeciw potrzebom rynku stolarskiego zaczęli rozwijać konstrukcje zawiasów, wyposażając je w dodatkowe funkcje, m.in:

 • - Cichy domyk (hamulec) – to najpopularniejsza funkcja, powoduje, że drzwiczki w ostatniej fazie zamykania zwalniają i delikatnie się domykają, co niweluje trzaskanie.

 • - Odpinany prowadnik – dzięki specjalnej konstrukcji zawiasu i prowadnika mamy możliwość szybkiego i łatwego montażu i demontażu drzwiczek meblowych.

 • - Regulacja na prowadniku – to funkcja przydatna szczególnie monterom mebli, ponieważ dodatkowo przyspiesza i ułatwia regulację położenia frontu meblowego względem korpusu mebla.

 • - Zawias bez sprężyny – to specjalnie opracowane zawiasy do drzwiczek i klap meblowych pozbawionych uchwytów do systemów typu: Tip On, Push to Open, Push Open.

Zawiasy meblowe splatane, taśmowe.

Zawias meblowy splatany to już rzadziej stosowany rodzaj zawiasu. Składa się z dwóch, najczęściej symetrycznych części o różnych szerokościach i długościach (także z opcją docięcia długości wg potrzeby). Wykorzystywane są do osadzania cięższych drzwi, wiek w skrzyniach lub w meblach w stylu retro. Często ma charakter ozdobny.

Zawiasy meblowe specjalistyczne i nietypowe

W stolarstwie można także spotkać zawiasy, które mają konkretne, specjalne przeznaczenie. Spośród ich wielu rodzajów można jeszcze wydzielić np.:

 • - zawiasy westernowe – stosowane do produkcji drzwi przejściowych, wahadłowych. Spotykane np. lokalach przy przejściach z kuchni do stołówki itp.

 • - zawiasy uchylne do szafek na buty – ich konstrukcja pozwala na zbudowanie szafki gdzie buty opierane są na przegrodach i na froncie, a następnie chowane do środka.

 • - zawiasy do drzwi szklanych – umożliwiają osadzenie szklanych drzwi w meblu, montaż odbywa się poprzez osadzenie w okrągłym otworze, ściśnięcie szyby lub jej przyklejenie.

 • - zawiasy do ramek aluminiowychgłówka zawiasu posiada specjalny kształt, który pozwala na umiejscowienie go wewnątrz ramki i przykręcenie.

Montaż zawiasów meblowych: kluczowe kwestie

Wybór odpowiedniego zawiasu.

Przed przystąpieniem do montażu warto dokładnie przemyśleć i dobrać rodzaj zawiasu do mebla, w którym zamierzmy go zastosować oraz rodzaju montowanego frontu.

Dokładność pomiarów i wiercenia.

Montaż zawiasów wymaga precyzyjnych pomiarów i wiercenia otworów. Pamiętajmy, że źle umiejscowione zawiasy mogą źle wpłynąć na kulturę pracy drzwi, a nawet je uszkodzić. Warto korzystać z profesjonalnych narzędzi, takich jak szablony, dedykowane frezy, czy kątomierze do zawiasów.Pamiętajmy, że prawidłowo dobrane i zamontowane zawiasy to klucz do trwałości i funkcjonalności mebli.